Podnajem powierzchni biurowej

Firmy są zainteresowane podnajmem z uwagi na jego atrakcyjność cenową, możliwość szybkiej przeprowadzki oraz krótszy okres najmu niż w przypadku standardowych umów. Większość takiej powierzchni zlokalizowana jest w najlepszych biurowcach w Śródmieściu (np. w budynkach - Rondo 1, Sienna Center, Atrium City, Lumen, Skylight), gdzie czynsze są z reguły wyższe (20-30 euro za 1 mkw./m-c) i firmom opłaca się podnajęcie niepotrzebnej (ale wciąż opłacanej) powierzchni biurowej.

Stosunkowo dużo takich ofert można znaleźć także na Mokotowie (m.in. w obiektach - Marynarska Business Park, Trinity Park II, Platinium Business Park II; koszt ok. 15-22 euro za 1 mkw./m-c), gdzie firmy często wynajmowały duże biura, ale teraz - w obliczu trudności gospodarczych i konieczności oszczędzania - decydują się na odstąpienie części metrażu.Podnajem wiąże się z pewnymi ograniczeniami dla obu stron. Najemca musi uzyskać zgodę na podnajem od właściciela budynku.

Zwykle w umowie określa się warunki, na jakich można oferować podnajem, tak by nie kolidował z umowami innych najemców w budynku. Natomiast podnajemca rzadko ma możliwość dofinansowania lub zwrotu kosztów wyposażenia wnętrza lub musi zaakceptować powierzchnię wykończoną tak, jaką otrzymuje do dyspozycji. Wyjątkowa jest sytuacja, gdy powierzchnia jest w stanie deweloperskim (niewykończonym) i najemca otrzymuje od właściciela nieruchomości środki na jej aranżację.