Łódź w kilku słowach

Łódź jest miastem wojewódzkim leżącym w środkowej Polsce. Miasto położone jest na Wysoczyźnie Łódzkiej, na dziale wodnym I rzędu Wisły i Odry. Łódź jako drugie pod względem liczby ludności miasto w Polsce i czwarte pod względem powierzchni (294,4 kilometrów kwadratowych) jest stolicą województwa Łódzkiego. Łódź jest bardzo wnym ośrodkiem akademickim - posiada 6 uczelni państwowych oraz kilkanaście prywatnych.

W odległości około 6 kilometrów od centrum Łodzi znajduje się Międzynarodowy Port Lotniczy im. Władysława Reymonta. Liczba mieszkańców Łodzi rozwijała się wraz z rozwojem przemysłu w mieście. Z niewielkiej osady jeszcze na początku XIX wieku, Łódź stała się w 1850 roku drugim w Królestwie Polskim miastem pod względem liczby mieszkańców w Królestwie Polskim.

W przeciągu stulecia liczba ludności zwiększyła się w Łodzi 600-krotnie, z niecałego tysiąca w 1815 do przeszło 600 tysięcy mieszkańców w 1915 roku. Warto zaznaczyć, że tak oszałamiająco szybki wzrost demograficzny w XIX wieku, jest nieporównywalny w skali całej Europy.

Niestety w ostatnim czasie liczba ludności Łodzi wykazuje tendencję spadkową. Już w 2006 roku w Łodzi odnotowano spadek liczby ludności aż o 7377 osób. Obecnie tendencja ta maleje ze względu na masowe powroty do kraju zza granicy.