Kupić, wynająć czy wybudować?

Biuro można kupić lub wynająć. Możemy je również wybudować - jeśli chcemy, aby było częścią siedziby firmy (np. produkcyjnej czy handlowej połączonej z magazynem lub hurtownią). Wszystko zależy od potrzeb i możliwości finansowych. W przypadku kupna ceny kształtują się bardzo różnie - zależnie od lokalizacji, wieku budynku, użytych technologii, standardu.

Natomiast w przypadku budowy firmy/przedsiębiorstwa od podstaw, budowa biura jest tylko jednym z elementów procesu inwestycyjnego zaczynającego się od zakupu gruntu oraz wyboru wykonawcy i podlegającego zwykłym procedurom budowlano - administracyjnym. Jeżeli firma posiada możliwości finansowe, interesującym rozwiązaniem może być zakup lub budowa biura czy biurowca znacznie większego, niż wymagają tego potrzeby własne.

Niewykorzystaną powierzchnię biurową można wtedy przeznaczyć na wynajem, co daje szanse szybszego zwrotu poniesionych wydatków. Budowa biurowca w atrakcyjnej lokalizacji niewątpliwie może być dobrą inwestycją o wysokim stopniu rentowności. Oczywiście teraz gospodarka przeżywa trudności gospodarcze, jednak są one przejściowe.

Analitycy rynku nieruchomości przewidują i przekonują, że w okresie najbliższych kilku lat - w związku z dużym i stale (chwilowo może nieco wolniej) rosnącym popytem na powierzchnię biurową dobrej klasy i w dobrej lokalizacji - stawki czynszu w sektorze nieruchomości komercyjnych będą wzrastać. W związku z tym opłacalność inwestycji w biurowiec można definiować jako wprost proporcjonalną do kryterium lokalizacji: im jest ona lepsza, tym większa opłacalność inwestycji.

admin