Nowoczesna powierzchnia biurowa

Całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej (biorąc pod uwagę obiekty o powierzchni powyżej 500 mkw.) w Trójmieście szacowane są na około 190 tys. mkw.; z czego najwięcej przypada na Gdańsk - ok. 60%, Gdynia posiada ok. 36% tej powierzchni, Sopot ok. 4 %. W 2008 r. w Trójmieście (gdzie trendy cenowe wyznacza Gdańsk) czynsz za powierzchnię biurową klasy A wynosił miesięcznie 15-18 euro za 1 mkw., zaś czynsze w obiektach klasy B były średnio o 2-3 euro niższe.

Na przełomie lat 2008/2009 i w pierwszym kwartale 2009 r. nastąpiło przewidywane zmniejszenie popytu na biura, będące pokłosiem kryzysu. To z kolei pociągnęło za sobą obniżenie stawek czynszowych, gdyż wiele firm w ramach redukcji kosztów starało się zmniejszyć powierzchnię wynajmowanych biur bądź też całkowicie rezygnowało z wynajmu.

Z drugiej strony, gorsza koniunktura i trudności z uzyskaniem finansowania przyniosły wstrzymanie realizacji niektórych inwestycji (np. projektu pod nazwą Tryton zlokalizowanego naprzeciwko Gdańskiej stoczni), a zmniejszona podaż powierzchni biurowej przyczyniła się do powstrzymania dalszego spadku czynszów. Obecnie cena za miesięczny wynajem 1 mkw. powierzchni w biurowcach wynosi ok. 55-60 zł plus media.

Planowane są też kolejne inwestycje, w dodatku w biura klasy A. Deweloperzy twierdzą bowiem że, niezależnie od sytuacji ekonomicznej, biurowe powierzchnie komercyjne o najwyższym standardzie usytuowane w najatrakcyjniejszych punktach miast zawsze będą cieszyły się zainteresowaniem.

Aktualnie największymi obiektami oferującymi nowoczesne powierzchnie biurowe w Gdańsku są: Arkońska Business Park I, Centrum Biurowe Grunwaldzka, Allcon Park, Park Naukowo-Technologiczny, KA5 przy ul. Kartuskiej, Sadowa Business Park. Natomiast największe prowadzone w tym sektorze inwestycje to: Arkońska Business Park II i Kartuska 201 o łącznej powierzchni ok. 20 tys. mkw. W dalszej kolejności planowane jest zagospodarowanie terenów zlokalizowanych w sąsiedztwie Hali Olivia oraz budowa Młodego Miasta na terenach Stoczni Gdańskiej.