Co gdzie wynająć i w jakim celu?

Jeśli ktoś chce otworzyć sklep spożywczy, nie wynajmie wielkiego magazynu poza miastem, a jeśli ktoś chce założyć biura, nie wybierze lokalu o powierzchni 15 metrów kwadratowych w samym centrum miasta. Może te porównania są bardzo abstrakcyjne, jednak dają one jakieś pojęcie o tym, że dobry wybór odpowiedniego miejsca, powierzchni oraz typu lokalu ma znaczący wpływ na początkowy rozwój firmy.

W głównej mierze pod uwagę bierze się koszty, jednak nawet zainwestowanie znacznej kwoty pieniędzy w dobry lokal w aktywnej dzielnicy Wrocławia może w krótkim czasie przynieść wiele korzyści. Jeśli chodzi o koszty, to zależą one nie tylko od lokalizacji, ale także od przeznaczenia danego lokalu, oraz co równie ważne, od jego standardu.

Przeglądając oferty najmu około pięćdziesięciometrowego lokalu, rozbieżność cen za wynajem miesięczny jest ogromna. Ceny wahają się od dwóch do nawet kilkunastu tysięcy złotych miesięcznie! Są to kwoty dla niektórych astronomiczne, jednak za tak wielką kwotą mogą kryć się idealne dla rozwoju firmy czy przedsiębiorstwa warunki. Warto to przemyśleć, gdyż wynajem pomieszczenie za minimalną kwotę może nie być wcale tak opłacalne.

Czemu? Otóż do kwoty wynajmu zapewne będzie trzeba doliczyć dodatkowe koszty takie jak media, sprzątanie, czasem dodatkowe wyposażenie (meble itp.), opłaty za prąd etc. Wtedy kwota ta może się niebezpiecznie zwiększyć. Ponadto za stosunkowo niewielką kwotę jesteśmy w stanie wynająć pomieszczenia z przeznaczeniem na biura (podkreślam, z przeznaczeniem a nie kompletną adaptacją).

Tego typu lokale najczęściej znajdują się na wyższych piętrach w starych, częściowo odremontowanych kamienicach. Warunki biurowe w takich pomieszczeniach mogą być delikatnie mówiąc - średnie.

admin