Najem krótkoterminowy, czyli biuro na godziny

Oferowana do użytkowania od zaraz powierzchnia w nowoczesnych biurowcach przyciągnęła na stołeczny rynek sporo firm, szczególnie w okresie ostatnich kilku lat. Jednak ostatnio rośnie popularność pomieszczeń przeznaczonych na podnajmem krótkoterminowy - niekiedy dosłownie „na godziny”. Biura takie czasami nazywane są także wirtualnymi.

Ponieważ kryzys wciąż jest odczuwalny, sporo firm rewiduje swoje wydatki minimalizując koszty działalności. Poszukując bardziej elastycznych rozwiązań, interesują się m.in. właśnie krótkoterminowym najmem biur. Obecnie z takich usług korzystają przede wszystkim niewielkie firmy działające np. w branży technologicznej czy doradczo-szkoleniowej, spółki rozpoczynające działalność czy zagraniczne koncerny otwierające w Polsce przedstawicielstwa.

Zdarzają się także małe kancelarie prawne czy doradcze - szukające powierzchni w prestiżowym miejscu z gotową infrastrukturą.

Oferta biur wynajmowanych krótkoterminowo nie przekracza na razie 1 % całej podaży powierzchni biurowej. Choć to rynek marginalny dla tego sektora, to zauważalne są tutaj wyraźne oznaki rozwoju tej usługi w najbliższych kilku latach.

Nie zmienia to faktu, że możliwe to będzie jedynie w największych miastach w Polsce i raczej w prestiżowych lokalizacjach. Nie brakuje najemców zainteresowanych wynajęciem biura na dłuższy okres (najczęściej na sześć do dziewięciu miesięcy), mimo że chcą tylko zarejestrować swoją siedzibę w biurze i korzystać z niego przez kilka godzin czy dni w miesiącu.

Wynajmują oni nie tylko powierzchnię biurową, lecz korzystają także z pokojów spotkań, obsługi recepcyjnej, usług translatorskich, księgowych, możliwości przygotowania prezentacji, i in. Koszt najmu standardowego biura wirtualnego w Warszawie zaczyna się od ok. 500-550 zł miesięcznie. Cena rośnie w zależności od tego, czy i jakie dodatkowe usługi wybierze klient.

Dla przykładu: za ok. 900-950 zł/m-c klient otrzymuje indywidualny numer telefonu/faksu, pokój spotkań do dyspozycji przez 6-10 godzin w miesiącu oraz salę konferencyjną na 3-5 godzin miesięcznie.