Atmosfera wokół firmy

Otoczenie firmy jest niezwykle ważne. Pod tym względem, najlepszym miejscem na biura są obrzeża miasta. Jest tam cicho, w miarę spokojnie, a praca w takich warunkach jest przyjemniejsza i oczywiście bardziej wydajna. Jeśli jeszcze kontakt komunikacyjny z centrum miasta jest odpowiedni, miejsce takie jest po prostu wymarzone. Niestety nie każdy może sobie pozwolić na takie udogodnienia i często na początku adaptuje normalne mieszkania na biura.

Ale biuro w normalnym mieszkaniu wiąże się z sąsiedztwem ludzi, którzy nie zawsze akceptują obecność biur w ich sąsiedztwie. Szczególnie, jeśli zamierzamy otworzyć niewielką firmę zajmującą się na przykład muzyką. Codzienne głośne przesłuchiwanie nagrań może spotkać się ze stanowczym sprzeciwem sąsiedztwa. Dlatego też przed wynajęciem powierzchni biurowej w normalnym mieszkaniu, warto zapoznać się ze zdaniem na ten temat wspólnoty, wypytać wynajmującego lokal o to jakie jest otoczenie i czy nikt nie będzie robił problemów.

Jeśli będzie on zapewniał, że wszystko jest w największym porządku, można to zamieścić w umowie. Podpisując umowę najmu z prywatnym najemcą bezwzględnie należy sprawdzić, co wchodzi w cenę czynszu, gdyż opłaty za media, szczególnie za prąd podczas pracy kilku komputerów i innych sprzętów biurowych mogą być bardzo wysokie.