Biura w starej zabudowie

Niezmienną popularnością cieszą się mieszkania w starych kamienicach przerobione na biura. Nie jest to może rozwiązanie najtańsze, ale umożliwiające przedsiębiorcy ulokowanie swojej firmy w prestiżowym rejonie miasta z (najczęściej) dobrą komunikacją. Ten segment rynku coraz dynamiczniej rozwija się także na terenie Trójmiasta, a zwłaszcza w Gdańsku - choć inwestycje dotyczą częściej pojedynczych lokali niż całych budynków.

Trudno jest jednak taki lokal kupić, znacznie łatwiej natomiast wynająć. Zainteresowanie wynika stąd, że choć nowych biurowców powstaje coraz więcej, to na ogół ich lokalizacja jest mniej atrakcyjna niż zabytkowych kamienic (stara część miasta, śródmieście).

Z drugiej strony usytuowanie biura na Starówce może oznaczać problem z miejscami postojowymi dla klientów i pracowników firmy (ścisła zabudowa, ograniczenia ruchu samochodowego). Duża część biur w budynkach starszego typu mieści się także przy ul. Grunwaldzkiej w kompleksie czterech budynków biurowych na terenie dawnych koszar w Gdańsku-Wrzeszczu. Budynki te jednocześnie wymieniane są wśród nowoczesnych parków biznesowych, ponieważ charakter tych budowli jest w zasadzie zabytkowy tylko z zewnątrz. Wnętrza zostały całkowicie i gruntownie przebudowane. Tam również łatwiej można kupić nieruchomość, a ceny są zbliżone do stawek płaconych za mieszkania.

Dla porównania nieruchomości biurowe w dobrych lokalizacjach mogą być już droższe od mieszkań nawet o 30 % (za biuro o powierzchni 100-120 mkw. w centrum Gdańskiej Starówki, trzeba zapłacić średnio 1-1,2 mln zł, czyli ok. 10 tys. zł za 1 mkw.). Sytuacja wygląda podobnie, jeśli chodzi o wynajem. W kamienicy w śródmieściu Gdańska, centrum Oliwy czy Wrzeszcza cena jednego metra kwadratowego wynosi 35-45 zł miesięcznie i uzależniona jest od stopnia atrakcyjności, piętra, lokalizacji, wyposażenia.

Warunkami uzasadniającymi cenę są: wejście od ulicy i sieć teleinformatyczna. Lokal, wejście do niego oraz klatka schodowa muszą być naturalnie wyremontowane. Biura z wejściem od podwórka są tańsze, gdyż zapotrzebowanie także jest na nie mniejsze. Najbardziej poszukiwane są lokale średniej wielkości - 50 do 60 mkw., lecz ich oferta jest jednocześnie najuboższa (standard to 90-120 mkw.).