Dom czy biurowiec?

Zazwyczaj początkujące i wchodzące na rynek firmy wynajmują lokale, które pierwotnie nie są przystosowane do adaptacji na biura. Jest oczywiście kilka zalet takiego rozwiązania, a najważniejszą z zalet jest niska cena najmu. Ale czy ta oszczędność jest opłacalna?

Otóż nie, gdyż koszt adaptacji pomieszczenia na biuro może być bardzo wysoki, a i tak często bywa, że dany lokal nie spełnia podstawowych wymagań. Najgorzej wypada tu stare budownictwo, czyli kamienice. O ile pomieszczenia na parterze lub niższych piętrach w jakimś stopniu spełniają podstawowe warunki, to już pomieszczenia na poddaszu, co prawda najtańsze, ale i najgorsze jeśli chodzi o przystosowanie ich na użytek biurowy.

Najgorzej jest w lato, gdy na poddaszu panuje bardzo wysoka temperatura, a brak klimatyzacji i dostatecznej wentylacji daje się we znaki nie tylko pracownikom, ale i komputerom, które najzwyczajniej się przegrzewają i zawieszają. Praca w takich warunkach nie należy do najprzyjemniejszych. O ile jeszcze w skład personelu pracowniczego wchodzi kilka osób, można jakoś wytrzymać, to już w przypadku, gdy na niewielkiej powierzchni kłębi się kilkanaście osób praca jest istną katorgą.

Należy pamiętać, że dla jednego pracownika należy przeznaczyć odpowiednią ilość miejsca. Mówią o tym przepisy BHP oraz Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej. Nieprzestrzeganie podstawowych zasad grozi wysoką karą, a tego każdy chciałby uniknąć, szczególnie na początku działalności firmy. W biurowcu, który już z nazwy jest przystosowany do użytku biurowego nie ma żadnych problemów, miejsca jest wystarczająco dużo, warunki są odpowiednie, a gorąco nie dokucza dzięki klimatyzacji.

Co prawda wynajem miejsca w biurowcu, w zależności od powierzchni, może być znacznie droższy, jednak warunki w jakich będzie pracował personel z pewnością będą o kilka klas wyższe. A jak wiadomo, im lepsze warunki tym lepsza wydajność pracy. Pamiętajmy jednak, że nie tylko nasza dobra wola decyduje o tym, w jakich warunkach pracują nasi pracownicy. Nad warunkami pracy czuwają odpowiednie przepisy.