Charakterystyka otwartych biur open- space-ów; ich zalety i wady.

Open- space to nic innego jak ostatnio co raz bardziej popularne biura otwarte. W poznaniu osoby szukające odpowiednich dla siebie pomieszczeń i lokali na prowadzenie biura mogą już spokojnie skorzystać z takiego rozwiązania. Nazwa tego rodzaju biur otwartych, często nazywanych otwartymi drzwiami pochodzi z Ameryki.

Tam bowiem jest ona nieodłącznym elementem pracy biurowej i całej organizacji pracy. Jednak w Polsce tego rodzaju rozwiązanie ma ciągle swoich przeciwników, którzy twierdzą, że są pozbawieni prywatności i boja się zamienić swoje gabinety na ten rodzaj biur. Rozwiązanie open space niesie za sobą wiele zalet z wielu punktów widzenia.

Open Space jest nowoczesnym rozwiązaniem na biuro. Sposób zagospodarowania biura w systemie Open Space zrodził się w Stanach Zjednoczonych. Już dziesięć lat jest to najpopularniejszy w USA sposób organizacji biura. W Europie ten system znany jest od lat 60, w Polsce natomiast dopiero od lat 90. Jednak u nas w odróżnieniu do amerykańskiego odejście od biur zamkniętych jest mniej chętnie odbierane.

Za oceanem uważają, że w takich warunkach pracuję się lepiej, natomiast Polacy doszukują się braku zaufania ze strony pracodawcy. Zwolennicy otwartych biur twierdzą, że jest to podstawa dobrej komunikacji i przepływu informacji między pracownikami. Łatwiej też zaaranżować meble biurowe w biurze otwartym.

Biurka można łączyć, przestawiać w łatwy sposób dostosowując do aktualnych potrzeb biura. Mebli do biur open space jest dużo więcej niż standardowych. Wybór jest, więc spory, a ich wykorzystanie bardziej uniwersalne. Zalety i wady Open Space są wyraźnie podkreślane i badane wśród użytkowników tego rodzaju biura.

Open space jest nowoczesnym sposobem na urządzenie biura. Zwłaszcza w biurach agencji reklamowych, wydawnictwach, biurach architektów, biurach telefonicznej obsługi klientów, salonach samochodowych. Tego typu biura to wyznacznik nowych trendów w firmach, które nastawione są na nowoczesność i mobilność.